پاکدل
1397/7/8 يكشنبه دبیر علمی همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقد ها مطرح کرد:  نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان در مراکز دینی دبیر علمی همایش با اشاره به نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان و بزرگان عرفانی ما در مراکز دینی، از برگزاری همایشی برای بررسی و نقد اندیشه تصوف فرقه‌ای در مهرماه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین پاکدل در دیدار با حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اقداماتی که در زمینه نقد تصوف رخ داده است، ابراز داشت: از سه سال پیش کارگروه تخصصی تشکیل دادیم و با توجه به اینکه فرقه‌های صوفیانه با نفوذ در مراکز دینی شیعیان همچون هیآت مذهبی و موسسات دینی و کانون‌های جوانان و با استفاده از نام عرفان و ولایت، برای پیشبرد اهدافشان اقدام می کردند، به این نتیجه رسیدیم که یک همایش علمی در سطح کشور برگزار کنیم و به بررسی ابعاد اندیشه و آداب صوفیانه بپردازیم.
عضو کارگروه تصوف با بیان این که امروزه برخی فرقه‌های صوفیان در لباس و قالب‌های جدید، در حال احیای هویت فرقه ای خود در ایران هستند، گفت: این فرقه ها برخلاف ادعای اولیه، به آداب و اخلاق شرعی مقید نیستند و با پشت سر گذاشتن شریعت، زمینه گرایش‌ به لاابالی‌گری را فراهم می سازند
وی افزود: در فراخوانی که برای این همایش منتشر شد، 320 چکیده مقاله از مراکز دانشگاهی و حوزوی و 260 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که با تشکیل گروهی علمی برای گزینش بهترین و علمی ترین مقالات، نهایتاً حدود 55 مقاله برای چاپ چکیده تأیید شد.
حجت الاسلام والمسلمین پاکدل ابراز کرد: در این مقالات ابعاد تفکرات و آداب صوفیه در 3 محور و 24 موضوع بررسی شده است و بحمدالله مقالات واصله از محتوا و سطح علمی خوبی برخوردار است.
وی گفت: این همایش 19 مهرماه برگزار می شود و در کنار آن ویژه نامه ای هم آماده شده و نظرات و فتاوای حضرت عالی و دیگر مراجع در رابطه با تصوف در آن درج آمده است.
اولین همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقدها روز پنج شنبه 19 مهرماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر در مرکز همایش های غدیر قم واقع در خیابان معلم برگزار خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

آمادگی مذاکره و گفتگوی علمی با متخصصین تصوف را داریم
رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: آمادگی داریم با متخصصین تصوف جلسه مذاکره و مباحثه بگذاریم و گفت و گوی علمی صورت بگیرد.

یکی از وظایف دفتر تبلیغات اسلامی شناسایی جریان های انحرافی است
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: وظیفه دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان یک نهاد علمی، دینی و فرهنگی، این است که جریان هایی را که دچار اختلاف، زاویه و تضاد با محیط و فرهنگ عمومی هستند را شناسایی و وضعیت شناسی کند.

حرکت در مقابله با فرقه های انحرافی بسیار مفید و نافع است
آیت الله العظمی علوی گرگانی گفت: حرکت در مقابله با فرقه های انحرافی بسیار مفید و نافع است.

جلوگیری از پيشبرد اهداف فرقه‌هاي انحرافي با بهره گيري از رهنمودهاي اهل بيت(ع)
نماينده آيت الله العظمي سيستاني در ايران بر لزوم روشنگري و نقد انحرافات فرقه هاي صوفيه تاکید کرد.

فراخوان دوره های «تربیت پژوهشگر» با رویکرد مسئله محوری
مدیر گروه‌ مطالعات کاربردی اخلاق و تربیت اسلامی مرکز پژوهش های اسلامی معصومیه وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی از انتشار فراخوان دومین دوره جذب «تربیت پژوهشگر» ویژه خواهران طلبه خبر داد.  

همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقدها برگزار می شود
اولین همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقدها به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.

اولین جشنواره ملی مهدویت برگزار می شود
اولین جشنواره ملی مهدویت در بخش های علمی،پژوهشی، فرهنگی و هنری و با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.

دیدار جمعی از دست‌اندرکاران همایش ملی تصوف با آیت الله العظمی وحید خراسانی
آیت الله العظمی وحید خراسانی در دیدار با جمعی از دست‌اندرکاران همایش ملی تصوف، برگزاری این همایش را اقدامی بسیار مقدس دانست.

تصوف در مقابل ولایت اهل بیت(ع) قرار دارد
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با اشاره به ضرورت نقد علمی جریان تصوف، این اندیشه را در مقابل ولایت اهل بیت(ع) دانست. 

نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان در مراکز دینی
دبیر علمی همایش با اشاره به نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان و بزرگان عرفانی ما در مراکز دینی، از برگزاری همایشی برای بررسی و نقد اندیشه تصوف فرقه‌ای در مهرماه سال جاری خبر داد.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما