پاکدل
1397/7/8 يكشنبه دبیر علمی همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقد ها مطرح کرد:  نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان در مراکز دینی دبیر علمی همایش با اشاره به نفوذ تصوف با استفاده از نام عرفان و بزرگان عرفانی ما در مراکز دینی، از برگزاری همایشی برای بررسی و نقد اندیشه تصوف فرقه‌ای در مهرماه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین پاکدل در دیدار با حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اقداماتی که در زمینه نقد تصوف رخ داده است، ابراز داشت: از سه سال پیش کارگروه تخصصی تشکیل دادیم و با توجه به اینکه فرقه‌های صوفیانه با نفوذ در مراکز دینی شیعیان همچون هیآت مذهبی و موسسات دینی و کانون‌های جوانان و با استفاده از نام عرفان و ولایت، برای پیشبرد اهدافشان اقدام می کردند، به این نتیجه رسیدیم که یک همایش علمی در سطح کشور برگزار کنیم و به بررسی ابعاد اندیشه و آداب صوفیانه بپردازیم.
عضو کارگروه تصوف با بیان این که امروزه برخی فرقه‌های صوفیان در لباس و قالب‌های جدید، در حال احیای هویت فرقه ای خود در ایران هستند، گفت: این فرقه ها برخلاف ادعای اولیه، به آداب و اخلاق شرعی مقید نیستند و با پشت سر گذاشتن شریعت، زمینه گرایش‌ به لاابالی‌گری را فراهم می سازند
وی افزود: در فراخوانی که برای این همایش منتشر شد، 320 چکیده مقاله از مراکز دانشگاهی و حوزوی و 260 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که با تشکیل گروهی علمی برای گزینش بهترین و علمی ترین مقالات، نهایتاً حدود 55 مقاله برای چاپ چکیده تأیید شد.
حجت الاسلام والمسلمین پاکدل ابراز کرد: در این مقالات ابعاد تفکرات و آداب صوفیه در 3 محور و 24 موضوع بررسی شده است و بحمدالله مقالات واصله از محتوا و سطح علمی خوبی برخوردار است.
وی گفت: این همایش 19 مهرماه برگزار می شود و در کنار آن ویژه نامه ای هم آماده شده و نظرات و فتاوای حضرت عالی و دیگر مراجع در رابطه با تصوف در آن درج آمده است.
اولین همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقدها روز پنج شنبه 19 مهرماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر در مرکز همایش های غدیر قم واقع در خیابان معلم برگزار خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی در قم
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این دفتر در مرکز همایش های غدیر قم خبر داد.

برنامه‌های چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی
برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعلام شد.

آیین رونمایی از کتاب «ترجمه اصول کافی» استاد انصاریان برگزار می شود
با حضور فرهیختگان و اساتید حوزه و دانشگاه آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «ترجمه اصول کافی» استاد حسین انصاریان از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

دفتر تبلیغات اسلامی میدان‌دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی حوزوی از دیرزمان همیشه مرکز اجتماع، حضور و تبادل فکر و اندیشه بوده و می تواند میدان دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی باشد.

نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» مورد نقد و بررسی قرار گرفت
پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» به همت پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد
نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد
فرمانده مدافع حرم در سوریه با بیان این که جامعه بدون روحانی، جامعه‌ای یتیم است، گفت: حوزه‌های علمیه‌اند که بسیج و رزمندگان جبهه مقاومت را پرورش می‌دهند.

40 کرسی آزاد اندیشی در 40 سالگی انقلاب برگزار خواهد شد
با توجه به این که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ترویج نقادی و گفتمان آزاد می باشد، 40 کرسی آزاد اندیشی و نظریه پردازی در 40 سالگی انقلاب توسط دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

نشست علمی «بررسی مبانی تربیتی علامه طباطبایی و آیت الله سعادت پرور» برگزار شد
استاد تفسیر قرآن با بیان این که علمای متقدم اخلاق را نردبان رسیدن به توحید و ولایت قرار می دادند، گفت: اعتقاد به توحید، محوری ترین عنصر تعالیم اسلام است و تنها با نردبان اخلاق می توان به باور توحیدی دست یافت.

کارگاه «قرآن و سینما» برگزار می‌شود
کارگاه «قرآن و سینما» ویژه طلاب خواهر ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما